lek. med. Bartosz Chmielnicki biografia:

Ukończył Śląską Akademię Medyczną w 2002, podczas studiów interesując się akupunkturą. W 2004 roku ukończył kurs akupunktury dla lekarzy w Warszawie i rozpoczął pracę w Poradni Leczenia Bólu Przewlekłego w Tychach. Mając możliwość leczenia wielu pacjentów, zaczął szukać wyjaśnienia skuteczności akupunktury, którego nie znalazł w zachodnim paradygmacie medycyny. Dlatego w latach 2005-2009 uczestniczył kursie medycyny chińskiej w Krakowie. W 2008 roku, wspólnie z dr Michałem Richterem założył Compleo – klinikę i szkołę medycyny chińskiej w Katowicach. Jako lekarz praktykujący medycynę chińską chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem Wykłada w szkole Compleo, bierze udział w licznych konferencjach, opracował autorski program zajęć z akupunktury dla lekarzy studiujących leczenie bólu. Wydał plakat i książkę podsumowujące 28 klasycznych rodzajów pulsu. Od dwóch lat pracuje nad przedstawieniem chińskich nazw punktów akupunkturowych w postaci symbolicznych rysunków.

Temat 1: „Molekularne mechanizmy działania akupunktury.”

Akupunktura jest metodą leczenia będącą częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – logicznego, spójnego, zamkniętego systemu medycznego mającego swoje korzenie w starożytnych Chinach. Od lat siedemdziesiątych XX wieku medycyna zachodnia wykorzystując właściwe sobie instrumenty intensywnie bada zjawisko akupunktury, głownie ze względu na jej niezwykłą skuteczność i niespotykany w zachodnich terapiach profil bezpieczeństwa. Efektem trwających przez ostatnie trzydzieści lat badań jest długa lista chorób i stanów, w których udowodniono skuteczność akupunktury, jak również wzrastająca ilość dokładnie opisanych mechanizmów działania tej metody. Podczas prezentacji omówione zostaną badania opisujące morfologię punktów akupunkturowych, teorie wyjaśniające transmisję sygnału akupunkturowego, jak również liczne badania przedstawiające biochemiczne podstawy działania akupunktury.

Temat 2: „Zasadność ekonomiczna akupunktury.”

Opieka zdrowotna od zawsze związana była z kosztami. W różnych okresach historycznych podkreślano lub zatajano tą oczywistą prawdę zależnie od aktualnego zapotrzebowania politycznego. W obecnych czasach zdrowie często traktowane jest jak towar, a leczenie chorób, przywracanie i utrzymywanie zdrowia stanowi szeroki segment rynku usług. W tej sytuacji konkretna terapia jest oceniana nie tylko pod względem jej skuteczności i bezpieczeństwa, ale również zasadności ekonomicznej. Podczas wykładu przedstawione zostaną wyniki prowadzonych w różnych krajach i systemach opieki zdrowotnej badań nad zasadnością ekonomiczną akupunktury jako metody leczenia. Zaprezentowane dane mogą być pomocne przy tworzeniu strategii rozwoju rynku usług medycznych.